Lansare de carte la Școala Sfântul Silvestru

Colegii si prietenii ii spun simplu – Ebu. S-a nascut la 25 martie 2005 si abia a implinit 11 ani. ”Domnisoara invatatoare, eu nu vreau sa devin celebru peste noapte!”, spunea inainte de lansare Ebu, un copil care doreste sa nu-si piarda copilaria. Dar Ebu este in lumea lui si in lumea lui e greu sa ajungi. ”Cartea trebuie conectata la minte”, scrie Ebu in cartea lui, ”Ambarcatiunea mea – Spirituala carte a mintii”, aparuta la Editura RAO, care a avut lansarea pe 21 iunie, in plin Solstitiu de vara si Luna plina, de la ora 12.00 la Scoala Sfantul Silvestru. Colegi, prieteni, parinti, domnul Ovidiu Enculescu, directorul editurii RAO, Alina Baltac, redactorul cartii, Aureliana Grama, directorul scolii, Elena Cornescu, invatatoare, cu totii au rostit un cuvant despre carte si autorul ei, emotia fiind cuvantul care a dominat ziua. Intrand in posesia cartii veti avea sansa sa aflati care sunt ”Motivele de suparare”, dar ”Motivele de bucurie” ale autorului, sa-i aflati parerea despre Mihai Eminescu, Constantin Brancusi si George Enescu, ”Ce este fericirea”, ”Ce inseamna sa fii bun”, ”Despre geniu” si nu numai. La 11 ani, Ebu a facut fata cu succes primei lui lansari de carte, iar noi suntem convinsi ca vor urma si altele. Ceea ce afirma Ebu in cartea lui ne indreptateste sa credem acest lucru: ”Unii se lovesc la cap si nu-si mai aduc aminte cine sunt, dar mintea nu moare. Unii se lovesc la cap ca sa-si aminteasca cine sunt”… Speram ca v-am convins.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Locație Strada Oltarului, nr.11, Sector 2, București Telefon 021.210.20.45 Email scoalasilvestru@yahoo.com Ore program unitate: 08:00-19:00; program cu publicul secretariat: 11:00-13:00.
%d blogeri au apreciat:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close