INFORMAȚII ÎNCEPUT AN ȘCOLAR 2020-2021

Stimați părinți, dragi elevi,

În urma analizării contextului epidemiologic, Consiliul de Administrație al Școlii Gimnaziale Sfantul Silvestru a hotărât aplicarea SCENARIULUI GALBEN pentru redeschiderea cursurilor in anul scolar 2020-2021.

Conform SCENARIULUI GALBEN :

• cursurile se vor desfășura in doua schimburi, dimineata de la 7.45, iar dupa-amiaza de la ora 13, conform programului de distantare sociala:
  • Clasele a VIII-a A și B, a V-a A și a VII-a A, vor intra în intervalul 7.45-8.00;
  • Clasele a III-a A, B și C, a IV-a A, B și C, vor intra în intervalul 8.00-8.15;
  • Clasele Pregătitoare A și B, Clasele I A și B, Clasele a II-a A și B, vor intra în intervalul 8.15-8.30;
  • Clasele a V-a B, a VI-a A și a VII-a B, vor intra în intervalul 11.00-11:10/12.00-12.10/ 13.00-13.10.
  • se păstrează componența clasei, nu se schimbă sălile de clasă pe perioada semestrului, nu se schimba locul elevilor in banci, elevii nu imprumuta obiecte intre ei;
  • clasele P- IV și clasele a VIII-a vor participa zilnic fizic la cursuri, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție (asigurarea distanțării fizice de 1m, acolo unde nu a fost posibil există separatoare de plexiglas);
  • clasele V-VII vor reveni parțial (prin rotație la o săptămână) cu jumătate de efectiv prezență fizică și jumătate de efectiv prezență on-line. Elevii care trebuie sa participe de acasa vor primi absente in caz de neprezentare. Grupele se vor realiza pe criteriul alfabetic.

Repartiția elevilor pe clase este disponibilă la adresa https://scoalasilvestru.net/2020/09/11/elevi/

Așteptăm elevii Școlii „Sf Silvestru” înapoi la școală luni, 14 septembrie 2020, după cum urmează:
Grădinița de la 9.00 la 10.30
Clasele Pregătitoare A și B de la 9.30 la 10.30
Clasele I A și B, a II-a A și B de la 9.30 la 10.30
Clasele a III-a A și B, C, a IV-a A, B și C de la 9.15 la 10.15
Clasele aV-a A, a Vll-a A, a Vlll-a A si B de la 9.00 la 10.00
Clasa a V-a B de la 11.30 la 13.00
Clasa a VI-a A de la 11.30 la 12.50
Clasa a VII-a B de la 11.30 la 12.55
Intrarea se va face din strada Oltarului (intrarea principală).

Toate clasele dispun de:

• laptop/computer desktop conectat la internet, videoproiector, camere web pentru transmisiile lecțiilor on-line;
  • pubele cu pedală pentru măștile utilizate;
  • dispenser cu dezinfectant pentru mâini;
  • pulverizator cu dezinfectant pentru suprafețe;
  • covor dezinfectant;

Alte măsuri de protecție luate de școală:

• S-au trasat circuitele de intrare-ieșire.
  • La intrarea A din strada Oltarului s-a montat un termoscaner pentru măsurarea temperaturii.
  • Iesirea se va face pe la poarta B din strada Oltarului ( clopotniţă)
  • Există recipiente cu dezinfectanți și covoare dezinfectante la intrările în școală, pe holuri, în sala de sport.
  • Grupurile sanitare sunt dotate cu hârtie igienică, dozatoare cu săpun lichid, role de hârtie pentru ștergerea mâinilor.

ATENȚIE!

În data de 14.09.2020, PREȘCOLARII, CLASELE PREGĂTITOARE ȘI CLASELE A V-A ȘI ELEVII NOU-VENIȚI/TRANSFERAȚI au nevoie de avizul epidemiologic – adeverință „clinic sănătos” pentru a intra în unitatea de învățământ. Pentru celelalte clase NU mai este necesar.

Conform OM nr. 5.487/1.494/2020 , ”Elevii și personalul didactic/didactic auxiliar/nedidactic vor purta mască atât în timpul orelor de curs, cât și în timpul recreației, atunci când se află în interiorul unității de învățământ”

Vă dorim succes și vă așteptăm cu drag la școală!

Locație Strada Oltarului, nr.11, Sector 2, București Telefon 021.210.20.45 Email scoalasilvestru@yahoo.com Ore program unitate: 08:00-19:00; program cu publicul secretariat: 11:00-13:00.
%d blogeri au apreciat:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close