Politică și Societate în America Latină

Clasa a VI-a

Cursul Politică și Societate în America Latinăse adresează elevilor de clasa a VI-a și are ca scop oferirea unei continuități în studiul acestei zone geografice, destul de puțin cunoscută în România. Putem considera că se impune frecventarea unui astfel de opțional, în special datorită noii programe din 2017 de la clasa a VI-a de la disciplina Istorie care cuprinde conținuturi începând cu Marilor Descoperiri Geografice, punând ulterior accentul pe civilizația europeană. Astfel, opționalul Politică și Societate în America Latinădorește să ofere o continuitate în studiul Americii Latine, zonă care a oferit de-a lungul timpului modele de civilizație diferite și interesante, chiar neobișnuite.

Când ne gândim la America Latină, ne vin în minte dictaturile militare, revoluțiile, carnavalul, clima caldă, pălăriile mexicanilor, realismul magic al literaturii, limba spaniolă, Munții Anzi, incașii, mâncarea mexicană, telenovelele, dansurile sud-americane, muzica latino, dar și multe alte lucruri fascinante care i-ar putea interesa pe elevii clasei a VI-a, datorită varietății lor, dar și a diferențelor însemnate dintre acestea și civilizația europeană cu care suntem atât de obișnuiți.

Argumentele în favoarea unui astfel de studiu sunt numeroase:

• Se adresează elevilor de gimnaziu;
  • Formează și dezvoltă gândirea creativă, prin metodele și tehnicile specifice de investigare a faptelor istorice;
  • Contribuie la construirea unei vieți de calitate, prin valorile promovate;
  • Favorizează fundamentarea unei culturi generale, necesară oricărui cetățean al unei societăți democratice;
  • Elevii își pot forma o imagine de ansamblu cu privire la lumea în care trăiesc sub aspect, în primul rând, istoric;
  • Tema oferă posibilitatea studiului a numeroase surse prin intermediul mijloacelor audio-video, a tehnologiei moderne;
  • Oferă posibilitatea elevilor să conștientizeze mai bine valorile democratice, liberale și naționale.

Valori și atitudini:

• Coerență și rigoare în gândire și acțiune;
  • Gândire critică și flexibilă;
  • Relaționarea pozitivă cu ceilalți;
  • Respectarea drepturilor fundamentale ale omului;
  • Acceptarea reprezentărilor multiple ale istoriei, culturii și vieții sociale;
  • Asumarea diversității etnice, sociale, religioase și culturale.

Competențe generale:

1. Utilizarea eficientă a comunicării și limbajului de specialitate;
  2. Exersarea demersurilor și acțiunilor civice democratice;
  3. Aplicarea principiilor și metodelor adecvate în abordarea surselor istorice;
  4. Folosirea resurselor care susțin învățarea permanentă.

Evaluarea în cadrul opționalului Politică și Societate în America Latina se va face astfel:

• La începutul anului școlar se va opta pentru o evaluare inițială. În ciuda faptului că opționalul nu s-a studiat în clasele precedente, în cadrul lui vor fi studiate noțiuni precum statele componente, limbile vorbite, tradiții și obiceiuri, lucruri care pot fi deja cunoscute în parte de elevi.
  • La final de an școlar, elevii vor fi evaluați printr-un portofoliu, deoarece acesta va reprezenta tot parcursul elevului la cursul de Politică și Societate în America Latină.