Revoluția Industrială și consecințele ei

Clasa a VI-a B

Curs interdisciplinar cu predare integrată

Evaluarea în cadrul opționalului Revoluția Industrială și consecințele ei se va face astfel:

• La începutul anului școlar se va opta pentru o evaluare inițială. În ciuda faptului că opționalul nu s-a studiat în clasele precedente, în cadrul lui vor fi studiate noțiuni precum Descoperirea Americii, Inventarea telefonului, Apariția mașinilor, acestea fiind studiate și în treacăt în ceilalți ani de studiu, fiind totodată cunoștințe privitoare la istoria universală pe care mulți elevi ar trebui deja să le aibă din clasele mai mici sau din cadrul familiei.
  • La final de an școlar, elevii vor fi evaluați printr-un portofoliu, deoarece acesta va reprezenta tot parcursul elevului la cursul de Revoluția Industrială și consecințele ei.